Krátkodobé pronájmy se šíří jako lavina.

Místo roční smlouvy skoro každý den někdo jiný. A z bytu mnohem vyšší výdělek. Pronájmy na pár kliknutí jsou fenomén, avšak rozhodně ne pro každého. Jsou totiž časově náročné. Nutné je stále vítat hosty, uklízet, převlékat postele a do toho přichází pokladna s EET a vystavování účtenek.

Před dvěma roky začala p.Denisa ve svém pražském bytě pronajímat pokoj. Nezvolila klasickou smlouvu, ale krátkodobé pronájmy přes internet. „Pustila jsem se do toho hlavně kvůli penězům. A nechtěla jsem bydlet s jedním člověkem dlouho,“ říká mladá žena.

Vybrala si službu AirBnB postavenou na sdílení soukromého ubytování za příznivé ceny. A daří se jí. Byt má blízko letiště, na trase do centra Prahy. „Je to vhodné i pro lidi, kteří odněkud přiletí v 11 hodin večer a hotel mají až od dalšího dne. Nabrala jsem dobré recenze, mohla jsem zvednout ceny a mám pořád plno,“ pochvaluje si pronajímatelka.

Pan Jan zas koupil rodinný dům na kraji Prahy, na Zbraslavi. S manželkou pronajímali pokoj, ale když se jim narodilo dítě, skončili s tím. „Nabízel se však prostor na půdě, který mohl být přestavěný na byt. Tak jsme se pustili do rekonstrukce celého domu,“ popisuje majitel. Stálo je to 200 tisíc korun, z půdy je dnes byt s vlastní terasou i vstupem. Na doporučení přátel od začátku počítali s krátkodobými pronájmy. „Jsou výhodnější a ani nám nevadí, že musíme předávat klíče a hostit. Manželka je doma a já pracuji z domova,“ říká mladý muž.

Začali letos v září, také s AirBnB. S nižší cenou než v centru města cílí na mladé páry, které hledají romantiku blízko lesa, ale v dosahu Prahy. Dosud měli až na jednu noc pořád plno. Na listopad, kdy je zájem slabší, zlevnili. „Na Silvestra jsme naopak dali dvojnásobnou cenu, a stejně bylo hned plno,“ popisuje.

Uspěje jen snaživec

Oba příklady potvrzují velký současný světový trend. Pronajímat byt či pokoj přes webové aplikace je velmi komfortní. AirBnB není jediná služba, ale suverénně vede. Nabízí se přes ni přes dva miliony nemovitostí, konkurenti jako HomeAway či Booking.comjsou jen těsně nad polovinou tohoto množství. Ve srovnání s klasickým pronájmem se dá vydělat několikanásobně nebo i mnohonásobně víc, i když se to sezonně liší. Pronajímatel se také nepotýká s neplatiči. Nájmy jsou vždy uhrazené dopředu.

Tento trend se i v Česku šíří jako lavina. Zakořenil hlavně v Praze, patrný je i v Brně, Liberci či Karlových Varech, ale i v dalších městech a na venkově. Na pronájmech se dá opravdu vydělat a člověka to může i bavit. „Každý den je výdělek. Na každý den můžete mít jinou cenu. Kouzlení s cenou je sexy věc,“ říká paní Jana, která nabízí loft v pražské Libni. 

„Spousta lidí to nebere jako byznys. Ale on to je byznys,“ podotýká p.Jana. Vytížení potvrzuje i p.Veronika, která s manželem pronajímá pět apartmánů v Brně. „Je to práce na plný úvazek. Máme to jako podnikání, já to dělám při mateřské dovolené,“ říká p.Veronika.

Pronájmům se může věnovat jen člověk, který na to má volný čas. Tedy s flexibilní pracovní dobou a možností práce na dálku, s částečným úvazkem, na rodičovské dovolené nebo v důchodu. „Obětujete večery, víkendy. Není žádná stálá pracovní doba,“ upozorňuje p.Veronika. Hostitel musí být komunikativní a sympatický. 

Kdo tolik času nemá a spokojí se s nižším výdělkem, může využít i zprostředkovatele. „Lidé odevzdají klíče a jednou do měsíce jim zasíláme peníze na účet. O rezervacích mají přehled a do bytu mohou kdykoliv přijít, když tam není ubytovaný host,“ popisuje p.Jana. Platí se 1 500–5 000 korun měsíčně.  „Byt by měl mít unikátní kouzlo, aby ve velké konkurenci ostatních zaujal,“ radí p.Jana.

Fotky prodávají

Dá se takto nabízet pokoj ve vlastním bytě, neobydlený byt či dům. Musejí být na dobrém místě. V širším centru města nebo blízko letiště. Případně v rekreační oblasti. Prázdninové domy navštěvují zejména rodiny a skupiny přátel. Nejčastěji volí lokality blízko přírody, kde si mohou užít sportovní aktivity, odpočinek v bazénu nebo posezení u grilu.

Nemovitost musí být ve velmi dobrém stavu a skvěle vybavená. Nesmí chybět televize, chladnička, myčka, pračka nebo kávovar. Samozřejmostí je internet a wi-fi.

Interiér je dobré nechat vyfotit profesionálem, stojí to 2 až 5 tisíc korun. „Důležité je vyfotit i ledničku. Lidé nečtou, dívají se na fotky. Jsou proto zásadní. Byt musí vypadat světlý a krásný,“ říká p.Jana z Libně.

Potřeba jsou pro každého hosta malý a velký ručník, aspoň dvě sady povlečení. Praní hostitelé obvykle zvládají sami, ale hodí se na to mít auto. Na úklid je nejlepší na inzerát najít uklízečku. Stojí tak 100 korun na hodinu, úklidové firmy jsou dražší. Úklid lze hostům účtovat navíc, což také velká část lidí dělá. Může to kompenzovat nižší výdělek při krátkých pobytech. V bytě nechejte mapy, případně i průvodce na půjčení. Osvědčené je nechat tam i něco na zub, třeba malé čokolády, brambůrky, kávu a čaj, pár piv v ledničce nebo lahev vína. Pronajímaný pokoj by se měl dát zamykat.

Když hosté v bytě způsobí škodu, například AirBnB poskytuje zdarma záruku až do milionu dolarů. Ani ta se však nevztahuje na vše. Proto je vhodné se pojistit. Třeba u Kooperativy se na to hodí pojištění domácnostiv režimu druhý byt.

Na začátku je dobré pronajímat za nižší cenu. Až po získání dobrého hodnocení se pak může zdražit. Ceny se dají nastavit vyšší ve svátky, o prázdninách či velkých akcích ve městě, nižší v listopadu, lednu a únoru. Řídit se lze i podle nabídek v okolí. „Není špatný měsíc, je jen příliš vysoká cena.

 

Zpřísnění pravidel

Při legálním provozuje nutné počítat se srážkou patnáctiprocentní daně, která se odvání prostřednictvím daňového přiznání.

Jinak je to však při platbách z účtu na účet, což je případ třeba serverů AirBnB nebo Interhome. „Dle mých informací se platba k okamžiku rezervace připíše společnosti AirBnB. A ta teprve v okamžiku, kdy přijedou hosté, převede částku na účet pronajímateli.

Poskytování ubytovacích služeb podléhá evidenci tržeb od 1. 12. 2016, inkasuje-li poskytovatel ubytovací služby v hotovosti, platební kartou, víceúčelovou poukázkou nebo obdobným prostředkem. Pokud však bude inkasovat platbu na svůj bankovní účet, nebude taková tržba evidenci tržeb podléhat.

Pravidla kolem EET a ubytovacích služeb, pod které spadají i krátkodobé pronájmy, se však budou ještě upřesňovat a vyjasňovat. Povinnosti majitele nemovitosti může ovlivnit i nastavení smluvních podmínek mezi ním, hostem a serverem.