Zájem turistů o ubytování skrze AirBnB v soukromí extrémně roste

Počet turistů ubytovaných v soukromí či přes aplikace sdíleného ubytování, jako je AirBnB, vzrostl v Česku za tři letošní čtvrtletí o 40 procent na 2,2 milionu. Do Česka v tomto období přijelo 9,3 milionu turistů, což je meziročně o 12,6 procenta více.

Z průzkumu, který si nechal zpracovat Institut turismu agentury CzechTourism, dále vyplývá, že do tuzemských hotelů, penzionů a kempů přijelo celkem 7,1 milionu zahraničních návštěvníků, meziročně o 6,3 procenta více. Podíl zahraničních turistů, kteří využívají placené ubytování v soukromí, roste v posledních dvou letech, což souvisí s rozvojem sdílené ekonomiky i zprostředkovatelských platforem, jako je právě AirBnB.

Rostoucí podíl placeného ubytování v soukromí je patrný hlavně u turistů z Evropy (Francie, Itálie či Velké Británie) a poté z USA. Více než polovina z těch, kteří placené ubytování v soukromí využívají, přitom přijíždí do Česka poprvé. Individuální ubytování je zatím nejhojněji využíváno v Praze.

Za prvních devět měsíců roku vzrostly průměrné denní výdaje zahraničních turistů o 2,9 procenta na 3 772 Kč/den. Nejvíce utrácejí za dopravu (26 procent), ubytování (21 procent) a stravování (16 procent).

Segment sdíleného ubytování v Česku velmi rychle roste, podle Asociace hotelů a restaurací nyní představuje 25 procent celkového počtu přenocování. Podle asociace ovšem není patrný dopad tohoto typu podnikání na počet hostů v hotelech.

To není konkurence pro hoteliéry. Dneska není vidět v oblasti ubytování, že by ubývalo hostů. Ani hoteliéři nevolají po silné regulaci sdílených služeb, ale po jasném systému vymáhání a kontroly daní a poplatků.

V Česku se podle odhadů asi 30 procent bytů prodává na investici. Noví majitelé v nich nebydlí, ale hned je pronajímají.